Mobirise


Povídání s Elenou Fajstavrovou o Svatém Martinu, o školce a hospici, o práci nemocničního kaplana a o našem zpívání 
červen 2023

Mobirise

Ahoj Eleno. Nevím, jestli mám dobré informace, ale mám uloženo v hlavě, že jsi z Martina. Neboli, jak platilo až do padesátých let dvacátého století, ze Svatého Martina. Jsme pochopitelně na Slovensku. K tomu jsem ti chtěl povědět, že nás to vlastně spojuje. Ty ses tam narodila, byla jsi tam jako malá holka a ze mě se tam stal chlap. Byl jsem tam na vojně, a jak se říkávalo, vojna dělá z chlapců chlapy. Tak nám pověz, jak to s tebou a Martinem doopravdy je.


Elena: Ahoj ano, narodila jsem se v Martině, ale v šedesátých letech už to nebyl Svatý Martin. Byl to socialistický Martin s Turčianskými Strojírnami, kde se vyráběly tanky a s fabrikou Zetor na výrobu traktorů. Ty traktory tam stály pěkně na otevřené ploše, aby bylo vidět jaká potřebná, a mírová technika se tam vyrábí. Možná také, aby případné špionážní družice byly oklamány touto kamufláží. Pravda ale je, že i dnes každá firma kouká aby vydělala a když nejdou na odbyt tanky, tak alespoň ty traktory a to je vlastně dobrá věc.
V mém rodišti byly dvoje kasárna a střední vojenská škola, kde tehdy „zocelovali“ chlapce už od 15 let. Také v Martině byla a je Lékařská fakulta a Fakultní nemocnice, ve které moje maminka pracovala a u které jsme bydleli. Myslím bydleli ještě potom, co jsem se vdala, než jsem se se svým manželem Toníkem odstěhovala do české republiky.

    Já se na té vojně potkal s jedním šikovným klukem, jmenoval se Juraj. Byl z Bratislavy, maminka dělala sekretářku ve svazu slovenských skladatelů. Ale neměla to tam lehké. Soudruzi ji chtěli vyhodit, protože jeden z jejich synů, Jurův bratr, utekl do Ameriky. To bylo v roce 1978. Říkal mi, že díky Eugenu Suchoňovi, který nad ní držel ochrannou ruku, jí z té práce nevyhodili. Juraj měl velký přehled o slovenské, ale vlastně i české kulturní scéně. Ten mě upozornil a potom mě vzal na národní hřbitov v Martině. Asi je zbytečné se ptát, ale byla jsi někdy na tomto hřbitově? Je to takový zvláštní pocit, když chodíš okolo hrobů lidí, o kterých jsi četla v čítance.

Elena: Kromě Národného cintorína, jak se slovensky říká, je v Martině Matica slovenská. Jsou tam uložené knižní skvosty slovenské literatury. Národný citorín mi utkvěl v paměti z vícero důvodů. Chodila jsem tam na procházky s mým oteckom, kde jsem obdivovala různé sochy na hrobech národovců. Vzpomínám, že Andrej Kmeť měl nad hrobem orla. On ten cintorín v Martině nemá tolik velkých osobností, jako Vyšehrad, také byl založen mnohem později. Některé osobnosti, které tam ve své době byly pohřbívány s velkou slávou, později smetl čas. Někdy to byly osobnosti, které vynesl do popředí za války existující slovenský štát, a některé vynesl komunistický režim. Ničím jiným se neproslavili pouze oddaností tehdejšímu režimu.
Je tam ale také řada jmen, které si naši úctu zaslouží. Například známy slovenský malíř Martin Benka (1888-1971). Politik Milan Hodža (1878-1944). Ten byl jedenáctým předsedou vlády ČSR. Potom již vzpomenutý Andrej Kmeť (1841-1908) kněz a významný archeolog a historik. Také Martin Kukučín (1860-1928), spisovatel, prozaik, dramatik a publicista. František Hečko (1905-1960), spisovatel a dramatik, nebo lékař Karol Plicka (1987-1987) česko-slovenský režisér a fotograf, nebo Janko Jesenský (1874-1945) slovenský politik, básník, spisovatel a překladatel. Těch jmen je pochopitelně více, vzpomněla jsem jenom na některé.

Druhá vzpomínka z tohoto cintorína se vztahuje k mému životu na martinském gymnáziu. Vsadili jsme se se spolužákem, že půjdeme o půl noci na hřbitov a z určeného hrobu přineseme svíčku. Chtěli jsme proklamovat svoji velkou odvahu. 

Mobirise
Spolužák se ale schoval za jeden hrob u cesty ke svíčce, juknul na nás a my s kamarádkou jsme strachy zaječely, ale svíčku přinesly. 

To se nám líbí, že jste strachy zaječely, to jste tomu klukovi udělaly určitě radost. Kdybyste se nebály, to by byla jeho snaha zbytečná.
V Martině jsem byl také poprvé v životě, a vlastě asi naposled, na fotbale. Dostal jsem takhle jednou v neděli odpoledne vycházku a neměl kam jít. Všichni lidi ve městě mířili to odpoledne směrem na stadion a tam mě ten dav nějak vcucnul. Už ani nevím, proti komu Martin hrál. Mně bylo celkem jedno, kdo vyhraje a kdo prohraje, to byl asi ten důvod, proč mě to moc nebavilo. Když dal Martin gól, tak všichni kolem jásali, zvedali ruce, vyskakovali z lavičky a skandovali různá hesla. Potom se ale po mně dívali, proč já nejásám. Zvedl jsem se a šel si ke stánku pro pivo a na svoje místo už jsem se nevrátil. Zamířil jsem rovnou k východu ze stadionu. U vstupní brány se do mě pustili dva pořadatelé, proč jdu pryč, div mně nevynadali, že jsem si dovolil odejít. Jak to bylo Eleno s Tebou a tvým sportováním?

Elena: Na fotbal s tatínkem na stadionu si také vzpomínám. V rámci procházky se mnou šel otec na fotbal na stadion. Byla jsem školkové dítě. Seděla jsem mu na botách a stavěla jsem si ze zápalek vysokou dřevěnou věž. Ale na stadion vzpomínám i v jiných souvislostech. V deseti letech jsem se dobře umístila v okresní soutěži ve sprintu a ve skoku dalekém na Turčianských hrách. Od té doby jsem chodila trénovat na stadion lehkou atletiku. Dokud jsem bydlela v Martině, trénování na stadionu jsem ráda využívala pro zlepšení fyzické kondice.

Ještě si vzpomínám na jinou svoji vojenskou vycházku. To bylo pro změnu zimní nedělní odpoledne. Vypravil jsem se na Martinské hole lanovkou z Podstrání. Já byl jako voják v zeleném, ve vycházkové uniformě. Když jsem vystoupil na horní stanici lanovky, ocitl jsem se v jiném světe. Tolik barev kolem sebe jsem dlouho neviděl. V kasárnách bylo všechno zelené a tady lidi v pestrých bundách a kombinézách, smáli se a dělali různé hlouposti, prostě jiný svět. Ani se mně nechtělo vracet se do kasáren. Jela jsi někdy Eleno na Martinské hole?

Elena: Po lyžařském výcviku na gymnáziu jsem se nadchla pro sjezdování. Od starkého (dědy) jsem dostala 50 Kčs papírových. Tu padesátikorunu vidím před sebou. Tenkrát vydali tuhle bankovku nově. Stará s partyzány a nádobami ze Slovnaftu skončila a přišla nová s Ľudovítem Štúrem a bratislavským hradem. Ta padesátikoruna mně stačila na sobotní lyžovačku se spolužáky. Jízda lanovkou stála 20 Kčs, permanentka na vlek stála 20 Kčs a 10 Kčs stál autobus z města na Podstráně a zpět. Často jsme sobotní lyžování opakovali, někdy i se zakončením dne večerním plaváním v krytém bazénu vedle stadionu. Martinské hole mi v začátku života v Trutnově připomínala Černá hora.

A teď nám pověz, který vítr tě zavál z takové dálky až k nám do Trutnova a kdy to bylo?

Elena: Můj manžel Toník studoval na Vysoké škole Lesnické a Dřevařské ve Zvolenu. Tehdy to byla jediná dřevařská vysoká škola v ČSSR. Já sem měla ve Zvolenu babičku a dědu a také jsem původně začala studovat Lesnickou fakultu na VŠLD ve Zvolenu. Na křesťanských aktivitách vysokoškoláků jsme se s Toníkem seznámili. 

Pokud je nám známo, jsi docela sportovně založená. Dokonce váš syn Marek vyhrál loni trutnovský půlmaraton. Ať si říká, kdo chce, co chce, ale kousek tvého sportovního dědictví v tom musí být. Ale co ty, sama sportuješ? Vydáš se někdy na běžky?

Elena: Po sportování na martinském stadionu jsem pokračovala na martinském letišti. Udělala jsem si parašutistický výcvik a ve sportu jsem pokračovala i ve Zvolenu. Na škole neměli lehkoatletický oddíl, tak jsem začala trénovat karate. Myslím, že ty dva roky jsem měla nejlepší kondičku v životě. Ale co se týče kondičky a běhání na běžkách, Toník manžel byl na tom mnohem lépe. Jeho vzorem byli dva mistři sportu v rodině. Jeho strýc a teta byli mistři Československa a i olympijští účastníci v běžeckém lyžování. 

Vidíš Eleno ta tvoje zmínka o Paraglidingu mně připomněla, že jsem tam na té vojně také rád pozoroval ty barevné létající padáky. To bylo v roce 1980, nevím, možná jsem při tom pozorování sledoval i tvůj let. Pověz mi, jak se ti to poletování ve vzduchu líbilo. Bála ses, nebo sis to užívala? Jednou jsem zaslechl ještě na škole, jak se dva vedle bydlící kolegové na koleji hádali. Jeden létal s větroněm a druhý provozoval paragliding. Každý mluvil o kráse toho svého létání. Potom ale ten parašutista aby více vyzdvihl krásu svého sportu řekl: "Létáni s padákem to je větší volnost než ve větroni. Jsi v přímém kontaktu s povětřím. To je stejný rozdíl jako když se koupeš v rybníku s plavkami nebo bez plavek. Padák to je koupání bez plavek." Pilot větroně nedokázal ničím tak silným oponovat. Jaké ty jsi měla pocity při tom padákovém létání?

Elena: Měla jsem možnost skákat padákem v šestnácti letech. Rodiče museli museli podepsat, že souhlasí. Byli jsme na parašutistickém výcviku celý školní rok. Přihlásili se samí kluci z gymnázia a já. Celou zimu jsme se scházeli v tělocvičně školy a posilovali svoji fyzickou kondici pod vedením trenéra. Když jsme měli odevzdat souhlasy rodičů, zůstala jsem z našeho výcviku sama. Klukům souhlas rodiče nedaly. Tak mě přidělili do jiného kurzu, kde byla samá děvčata ze Střední pedagogické školy z Turčianských Teplic. Bylo nás deset. U prvního seskoku mě zaujalo, že výsadkový průvodce v letadle čekal, jestli budeme mít odvahu seskočit samy. Skočila jsem o pár sekund později a už jsem doskočila dost daleko za letiště. Ale nevadilo to. Dvacetikilový padák jsem přinesla na letiště. Po prvé se mi zdál seskok neekonomický. Půl hodiny jsme balili padák a za pár minut jsme byli na zemi. U paraglindinku trvá seskok déle. Ale po základním výcviku také mně nedoporučili rodiče skákat. V to období se na parašutistické soutěži v Dětvě u Zvolena při seskoku padákem zabila jedna gymnazistka z maturitního ročníku. Paraglindink je teď koníčkem mého nejmladšího syna Dominika. Ale po narození jeho prvorozeného syna je jeho padák u nás doma ve skříni. Momentálně čeká Dominik s manželkou druhé dítě, tak věřím, že ještě pár let padák ve skříni zůstane.   

Ty se Eleno ve své práci pohybuješ mezi takovými dvěma světy jakoby z protilehlých konců. Nejdříve to byl svět dětí, tam kde malý človíček začíná teprve svět kolem sebe poznávat a učí se v něm žít. Jaké to bylo mezi dětmi ve školce? Na které školce jsi učila a jaké máš vzpomínky? Hlásí se k tobě ještě děti, které jsi ve školce učila?

Mobirise

Elena s dětmi na táboře v Chotěborkách

Mobirise

Sportovat se musí odmalička

Elena: Některé bývalé děti z MŠ mám na sociálních sítích. V MŠ se pracovalo dobře hlavně pro maminku se čtyřmi dětmi. Děti mám ráda, práce s dětmi mě baví. Díky osmi týdenní dovolené, jsem se mohla v létě věnovat vlastním dětem a díky šestihodinové pracovní době jsem si mohla v rámci pracovních dnů vystudovat potřebné školy na další profesi psychoterapeutky. Čtyři roky jsme měli malou mateřskou školku na evangelické faře, kde chodili naši dva mladší synové. Potom jsem jedenáct let učila v MŠ Tkalcovská, kde jsme měli křesťanskou třídu. Od roku 2011 jsem učila v Horním Starém Městě ve školce na Horské, nedaleko kostela. 

Potom si také poznala ten druhý konec lidského žití v hospici v Červeném Kostelci. Jak ses k této práci dostalo a jaké máš odtamtud zážitky?

Elena: V roce 2004 jsem si dokončila pětiletý psychoterapeutický výcvik a lékařka z hospice mě požádala, abych k nim šla pracovat jako psychoterapeutka. Někdy byste se divili, jak nemoc a konec života stmelí rodiny a umějí svým starým příbuzným pomáhat. Také vztahy na pracovišti v hospici jsou čiré a upřímné. „Když nejde o život, o nic nejde.“ 

A co tvoje práce v Žirči? A tvoje zapojení do péče o lidi s roztroušenou sklerózou? Tam pracuješ od kdy a jaké to je tam?

Elena: V roce 2019 jsem dostala už po druhé nabídku pracovat v DSJ (Dům svatého Josefa) Žíreč jako psychoterapeutka. Tak jsem se rozhodla pro změnu a od listopadu 2019 pracuji na plný úvazek jako psychoterapeutka v zařízení pro lidi s roztroušenou sklerózou, které je jediné svého druhu v ČR. 

Jak o tobě víme, ty jsi také studovala na teologické fakultě. Kde to bylo a s jakými zajímavými lidmi ses při studiu potkala?

Elena: Studovali jsme společně s manželem Toníkem. Toník studium potřeboval k vůli jáhenství. Bakalářské studium jsme absolvovali na Pedagogické škole v Hradci Králové – katedra Náboženské nauky. Studovali s námi i voják a policajtka. Státnice jsme měli z Pedagogiky, z Psychologie a z Teologie. Pokračovali jsme v magisterském studiu na Karlové Univerzitě. Na Teologické fakultě nás učili kněží, s kterými ještě máme do teď přátelské vztahy. Ve dvojici s manželem bylo studium zajímavé a zábavné.

Nedávno jsme četli zprávu o vyslání nemocničních kaplanů. Jak jsme se dozvěděli u nás v republice jich je zatím sto třicet a ty jsi jmenovaná jednou z toho menšího množství žen. Co tato práce lidem nabízí a jakou úlohu v tom hraješ ty?

Elena: Kaplanství je role-služba mezinárodně uznávaná a poslední roky uzákoněná i u nás Čechách, českých nemocnicích. Kaplan zprostředkovává duchovní službu pro nemocné a umírající. Jsou kaplani pro armádu i do vězení chodí. Kaplanská služba je pro každého i pro nevěřící, lidi. Každý má svoje duchovní hodnoty, o kterých s pacienty hovořím v hospici Anežky České v Červeném Kostelci. 


Mobirise

Vyslání nemocničních kaplanů Elena vpravo

Mobirise

Elena podpisem stvrzuje přijetí úlohy kaplanské služby


A teď nám pověz, kdy jsi přišla do našeho sboru a kdo tě do něho přivedl?

Elena: Do našeho pěveckého sboru jsem začala chodit po přestěhování do Trutnova. Byla jsem na vánočním koncertě sboru a moc se mi líbil. Už ani nevím, koho jsem se ptala, kdy a kde jsou zkoušky sboru. Pokud se nepletu byl to rok 1994.

Máš nějaký zážitek z toho našeho společného zpívání, který ráda někomu vyprávíš?

Elena: Pěkným zážitkem je každá zkouška a každý vydařený koncert. Ráda vzpomínám na koncerty v Německu, na pobyty v Německu. Němečtí přátelé měli naše pobyty naplánované s německou perfektností. Byly to krásné zážitky pro všechny členy sboru. 

A ještě se vrátíme do Martina. Mají v Martině nějaký pěvecký sbor, a pokud ano, nedá se od nich něco opsat? 

Elena: Od deseti let jsem chodila do pěveckých sborů. Prvním byl školní pěvecký sbor. Vzpomínám, jak jsme tam zpívali ruské písně z války: “Vstaváj strana ogromnaja.“.

Mobirise
Po svatbě jsme bydleli u Lázní Bělohradu, kde jsem také chodila zpívat do pěveckého sboru. Zpěv byl a je můj koníček už skoro padesát let. Je pro mne životní radostí.

Děkujeme ti Eleno za povídání. Tak ahoj a v pondělí nezapomeň přijít na zkoušku.

S Elenou Fajstavrovou členkou sboru Chorea Corcontica si povídali Štěpán a Jan Vojáčkovi.

P.S. A s tím padákem už vážně nic nezkoušej, pro náš věk to není.
                             
                                                                                                               Jenda a Štěpán Vojáčkovi

AI Website Generator