Ahoj Heleno. Prohlížíme si fotky našeho sboru a děláme malou soukromou anketu komu udělit titul zasloužilý a šaramantní člen našeho sboru. Aniž bychom o věci nechali hlasovat, nebo se dokonce ptali tebe osobně, udělujeme tento titul za rok 2023 tobě. Tak si to nepokaz a pověz nám o sobě něco. Podle záznamů jsi členem našeho sboru od samého začátku, to je od roku 1982. Jak ty si vzpomínáš na tyto začátky? Tenkrát jsi chodila zpívat i s maminkou, která byla také členkou našeho sboru, jak to tenkrát bylo?
ZŠ V Domcích Trutnov
Když kopce, tak pořádné, nejlépe Alpy. Helena v červené bundě.
Helena společně s dalšími členy našeho sboru Mílou a Vierou Rouskovými v Alpách
Přátelské posezení na rozloučenou v Lohfeldenu v roce 2019. Na obrázku je také Marie Jose a Kalle Kuhn
Moje německá babička a děda, který se narodil v Trutnově.
Foto mezi 20tými a 30tymi roky dvacátého století
Rodiče babičky a všichni její sourozenci ale ještě před válkou odešli do Krkonoš, ve Spáleném Mlýně měli penzion Modrá Hvězda. Po válce byli odsunuti. S některými příbuznými v Německu jsem stále v kontaktu, ale bohužel moc informací o svých předcích nemají. Mám v plánu dozvědět se víc o jejich životě tady (pokud to tedy bude možné), případně pátrat v archivu. Lituju, že jsem se o tyto věci nezajímala dřív, dokud babička s dědou žili, nebo dokud žili mí rodiče. No, bohužel je na všechno pozdě.
Potom bych ráda zapátrala i po příbuzných z tatínkovy strany ze Žďáru nad Metují, kteří mají také zajímavou historií. Můj vzdálený bratranec byl slavný horolezec Mirek Šmíd (jeho babička byla sestrou mého dědečka) a další náš společný dávný předek byl Celestýn Scholz, sochař, který na Ostaši vytesal do skály sochu nazvanou Samaritánka, jako poděkování za nalezený pramen, který pitnou vodou zásoboval celý Žďár.
A jinak bych se také ráda vrátila k ručním pracím, háčkování, pletení, šití, což jsem se naučila od mé babičky, ale to je opravdu sen budoucnosti, protože stále jsou tu vnoučata, s kterými ráda trávím čas, chata na Špince, kde je také pořád co dělat, ráda se setkávám s přáteli a kamarády, udržuju kontakty s kamarádkami ze zahraničí, cestuju ráda, koníčků je spousta, člověk by potřeboval aspoň dva životy.
Samaritánka pod Ostašem
Čas je věc velmi relativní. Když člověk byl v pracovním procesu, určité věci dělal rychleji, rozhodoval se rychleji a vše bylo svižnější. Teď člověk nemá čas, protože na všechno má dost času, nic už nejde tak rychle od ruky, není ta povinnost. A taky od doby, kdy se nám narodilo první vnouče (teď už jich máme 5) a dcery zavolají, že nás potřebují, tak jsme s manželem v pohotovosti a vše ostatní se odkládá stranou. Jak vnoučata rostou, už nepotřebují hlídání, ale třeba doučování, hlavně tedy z jazyků, atd. Pořád je co dělat, určitě se nenudíme, život v důchodu už nemá ten stejný rytmus, jako když byl člověk v pracovním procesu. A pak člověk v důchodu navzdory věku dost plánuje. To proto, že má ten čas. Výlety, zájezdy, setkání s přáteli, různé akce, atd., pokud tedy finance stačí. Nicméně je to pestré, důležité je, abychom byli zdraví a mohli si dovolit dělat to, co chceme.
Tak jako je kolektivní sport týmová záležitost, je tomu u sborového zpěvu stejně. Přesto je důležitý každý jednotlivec. Kdybyste tedy hledali Helenu, ten nenápadný hlas, který pomáhá tvořit krásný celek, je devátá zprava.
Povídali jsme si s Helenou u nás na terase
Drag & Drop Website Builder