Mobirise


Povídání s Ladou Kubovou trochu o zpívání, o Úpici a koníčcích, které nás těší 
březen 2023

Mobirise

Ahoj Lado. Sedáváme při zkouškách našeho zpěvu vedle sebe. Pokud dobře počítám, tak takto sedáme už devět let. Ta devítka vypadá, že to není žádné kulaté číslo, ale přece. Děti, kteří vyjdou základní školu, mají z toho devítiletého společného chození a sezení v jedné třídě kamarádství na celý život. Jak to máš ty? Povedlo se ti vytvořit na základní škole kamarádské vztahy, které sis odnesla do života? Ráda se s bývalými spolužáky potkáš?

Lada: Dobrý den a vlastně taky ahoj. Právě jsem si pustila Vivaldiho Čtvero ročních období. Myslím, že se to k našemu povídání bude docela hodit.
Abych odpověděla na tvou otázku. Pravda je, že jsem si vždy víc rozuměla s chlapeckou částí třídy. S jedním spolužákem jsem seděla v lavici od druhé třídy a navzájem nám to vyhovovalo. Vzpomínám si, že krásně kreslil. Po základce jsme se rozutekli do učilišť nebo středních škol a moc jsme se nevídali. Jen občas na srazech. Zmíněný spolužák žije v Anglii. Pravidelně se vídám se spolužáky ze střední školy.
 Do vedlejší třídy chodila moje sousedka Eva. S ní jsem si velmi rozuměla. Nebylo odpoledne, abychom se nesešli u nich nebo u nás. Hráli jsme si celé odpoledne, které nám vždy rychle uteklo. Naše domy dělilo pole. Abychom ho nemuseli obcházet, vyšlapali jsme si skrz cestičku. Obě jsme chodili do Lidušky na klavír. Našim učitelkám velmi vyhovovalo, že bydlíme kousek od sebe, a tak nás nechávali hrát čtyřručně. Byly to krásné chvíle, na které navazujeme dodnes.

     Na těch školních letech je hezké i to, jak jsme společně poznávali život a svět kolem nás. Jak nám něco nešlo. Jak nás to tenkrát zlobilo, že nám to nejde, ale jak jsme se s tím prali, někdy neohrabaně a proto marně. Například já jsem nikdy nevyšplhal na lano ani na tyč a tělocvik byl pro mě utrpení. Jak to bylo na základní škole s tebou?

Lada: Mám dysgrafii a dyslexii, proto pro mě byla čeština utrpení. Táhlo se to se mnou celý první stupeň, tehdy to paní učitelka vůbec neřešila. Až na druhém stupni, jsem dostala nové učitele, kteří to se mou nevzdali. Nejvíce si pamatuji na paní učitelku Machovu, která učila češtinu. Byla to klidná Dáma, která dokázala všechno v klidu vysvětlit. To mi dodalo potřebný čas a klid na učení. Dřív jsem znala jen křik a výhružky zvláštní školou. Díky tomuto přístupu, jsem získala sebevědomí.
K mým úspěšným reprezentacím školy patřily zimní závody na běžkách a běh na dlouhé tratě. S rodiči jsme často jezdili na běžkách po Brendách. Škola tehdy uspořádala soutěž mezi úpickými základními školami v běhu na běžkách okolo naší hvězdárny. Se spolužačkou z vedlejší třídy jsme se při závodě předháněli. Nakonec jsem ji předhonila v kopečku, na který nedokázala rychle vyjet. Přesně si nepamatuji, jestli jsem byla první nebo druhá, důležité pro mě bylo, že jsem ji porazila.
Úpické školy dodnes pořádají závody zvané“ Zátopkova desítka“ a „Úpickou laťku“, což byl skok do výšky. V desítce jsem běhala 400m, 800m a štafetu. Byla to pro mě hračka. Bavilo mě to.

Mně to naše zpívání, ale hlavně to naše společné zkoušení přijde v něčem podobné právě tomu našemu snažení tenkrát ve škole. Také chodíme do školy i když tentokráte školy umělecké. Tu podobnost vidím hlavně v tom snažení každého z nás. S každou novou písničkou stojíme znovu u šplhacího lana a musíme se vlastními silami vyšplhat až nahoru. I když po pravdě není to úplně vlastními silami, protože si pomáháme navzájem, i v tom cítím to kamarádství, že prostě společně chceme udělat něco pěkného. Jak to cítíš ty?

Mobirise

Lada dobrovolně vybírá dobrovolné vstupné-Prosnec 2022. 

Mobirise

Koncert pro tříkrálovou sbírku 2019. Kostel Narození Panny Marie Trutnov

Lada: Vždycky jsem si myslela, že učení nových písniček mi nedělá velké problémy, než jsem nastoupila do Chorei. Ze začátku, jsem byla v altu a hodně mě to svádělo zpívat hlavní melodii. Časem se to díky Heleně Slavíkové zlepšilo. Když už jsem si začala být v altu jistá, přišla Eva s návrhem, abych přešla do sopránu, protože je jich tam málo a mám silný hlas „držák“, jak mi bylo řečeno. Nejdřív mě to zaskočilo, ale udělala jsem to Konečně si začínám být v sopránu jistá, docela mi pomáhá  slyšet jiný hlas, abych se doladila. Pár písniček, mi dává nebo dávalo zabrat, jako například: Missa brevis, Laudate dominum, Largo, Srdíčko ťuká v rytmu cha – cha a nejnovější Letět tak do vesmíru. Když mi nějaká písnička nejde, sednu si doma k piánu a hraju si ji tak dlouho, dokud se to nenaučím. Pak mi taková písnička leží dobře uložená v hlavě hodně dlouho.
Holky mě včera pobavily hláškou, když jsme trénovali Letět tak do vesmíru „ tak se to Ladi nauč a mi pak od tebe“. Takže teď jim pomáhám, jako Hela pomáhala mě.
Líbí se mi a těším se, s čím novým přijdete vy „ kluci Vojáčkovi“ nebo naše Eva. Pro mě je hudba velmi důležitá. Hodně mi vždy pomůže, když mám špatnou náladu nebo když mi není dobře.

Kam si šla po základní škole, měla si nějak promyšleno, co by si chtěla v životě dělat?

Lada: Popravdě jsem neměla žádnou představu, kam mám po základce jít. Rodiče mi pomohli s výběrem, tak jsem šla na Integrovanou střední školu v Úpici, obor prodavačka. To mě začalo bavit, že jsem vzdělání dokončila dvouletým oborem s maturitou – obchod, podnikání. Takže jsem šťastně vystudovaný obchodník.

No tak to vidíš, ale vlastně nejsi jediná, kdo se s oborem prodavač věnuje zpěvu, jak na sebe prozradil i Michal Tučný. Vlastně jsme se tě ani nezeptali, jestli si rozený Úpičák, nebo jestli ses do Úpice přistěhovala později. Jak to s tebou je?

Lada: Jsem Úpičák každým coulem. Narodila jsem se ve Dvoře Králové, ale celý život žiju v Úpici. Rodiče jsou oba také „Úpičáci“, jen dědeček z mamčiny strany pochází ze Slovenska. Bylo mu dvanáct let, když se po druhé světové válce přistěhovali do Chotěvic s celou rodinou. Tehdy to bylo velmi opuštěné místo. Díky dotacím od státu se jim žilo docela dobře. Znovu začal chodit do zdejší školy a naučil se perfektně česky. Dnes by nikdo nepoznal, že není původem Čech. Po studiích nastoupil do úpické Tonavy. Potkal babičku Helenku a zůstali zde bydlet. Pokud vím, tak oba taťkovi rodiče pocházeli z Úpice. Po nich jsem asi zdědila lásku k tomuto místu.

Když se dívám na televizní soutěž „Kde domov můj“, mají tam soutěžící na začátku říci, odkud jsou a potom mají udělat nějakou pozvánku do jejich města, nebo někam kde to mají rádi. Sám si tak v hlavě rovnám, co bych měl říci o našem Trutnově. Dokázala by si udělat nějakou pozvánku k vám do Úpice, aby si nalákala turisty k návštěvě?

Lada: Pokud bych mohla k nám někoho pozvat, pozvala bych je například na světoznámou hvězdárnu, zaměřenou na zkoumání slunce. Také dvě budovy muzea. Bývalou radnici na náměstí a Dřevěnku, která byla v Toulavé kameře. Děvčata se moc snaží, aby nalákala návštěvníky. Pravidelně chodíme na výstavy „Zmizelá Úpice“, kde jsou fotky s popisy míst, která již neexistují nebo se velmi změnila. Pak bych turisty nalákala na krásné procházky po okolí. Úpice je malé podhorské městečko sevřené kopci, kterými se prodírá řeka Úpa. Obklopené lesy a loukami. Z vršků jsou nádherné výhledy na Jestřebí hory, při dobré viditelnosti Černá hora, Luční hora a naše nejvyšší hora Sněžka. Jsem člověk, který miluje přírodu. Nedokážu si představit žít ve velkoměstě. Ráno se probudit pohledem do oken protějšího domu mi připadá deprimující. Bydlím sice v úpickém paneláku, ale každý den se dívám do stráně. Na jaře pučící světle zelné lístky, v létě se vlnící sytá zeleň. Podzim stráň zabarví od tmavě zelené přes hnědou až do fialova. V zimně sleduji, jak sníh schová stráň pod bílou peřinu. Jako v každém městečku, máme obchody s potravinami, s oblečením, s elektronikou. Také u nás najdete několik cukráren s výbornými zákusky, i několik hospůdek a restauraci. Dobře vím, jak je dnešní doba složitá. Snažíme se vychovávat děti s nejlepším svědomím, aby z nich vyrostli šťastní a spokojení dospělí. Snažíme se je vést k zodpovědnosti a úctě ke stáří. Také každé město má své klady i zápory. Všude najdete něco krásného, ale i ošklivého. Já se snažím hledat pro potěchu duše to pěkné. Máme tu i naučnou stezku. Výhledy do kraje. Úpice je pro milovníky přírody jako stvořená.

Víme o tobě také že ses připojila k úpickým ochotníkům do Prodané nevěsty. Jakou roli si zpívala a jaké to bylo? Kde jste zpívali a jaké máš z toho zážitky?

Lada: Ano, do toho mě navezla naše Eva. Říkala, že je málo sopránů. Tak jsem se loni na jaře připojila k souboru. Sranda byla, když mne členky ( alty ) přemlouvaly, abych zpívala s nimi, že jich je málo. Sopránky byly před mým příchodem dvě a altů nepočítaně. Moc mě to bavilo a dovoluji si říct, že jsem mezi ně dobře zapadla. V Prodance jsem neměla žádnou velkou roli, prostě jsem zpívala se sborem a moc jsem si to užívala. Prodanku jsem hrála jenom v dvojitém představení a to 28.9.2022. Byl to pro mě úžasný zážitek. Kupodivu jsem velkou trému neměla. Jedna kolegyně se mě ujala a tak to šlo jako po másle. Doufám, že ji budeme ještě někdy hrát, ale zatím to nevypadá. Divadelníci teď hrají Královnu Dagmar, mimochodem velmi povedené představení a zkouší novou hru. Nabídli mi účast v nové hře, ale zkoušky mají v pondělí. Musela jsem to odmítnout, přece nedám přednost divadlu před Choreou.

To nás  opravdu těší, že si naše zpívání nepřesunula na druhou kolej. Ty nás Lado také občas doprovázíš na klavír. Kdy si s klavírem začala? Hraješ si i doma?

Lada: Na klavír jsem od první třídy chodila k Evě Slaninové. Dochodila jsem cely první cyklus, tedy po dobu základní školy. Přiznávám, že mě to ke konci moc nebavilo, no prostě puberta. Ke klavíru jsem si cestu našla, až když jsem začala zpívat s Choreou. Tak mě to začalo bavit, že jsem Evu poprosilo o nějaký doprovod. Tehdy to bylo jen pro mě, pro radost. Eva byla tak hodná, že mi dávala lekce hry na klavír. Jednou mi nabídla doprovod k písničce pro Choreu. Myslím, že to byl Can–can. Pustila jsem se do studování doprovodu. Když jsem se to konečně naučila, zjistila jsem, že je to úplně jiné hrát se sborem, než když jsem vystupovala sama za sebe. Problém mi dělalo držet stále stejné tempo. Být jako metronom. Časem se to srovnalo a teď si to dokážu i užítat.
Velká výzva pro mě byla písnička „Mě sílu dáš“. Klavírní doprovod není nějak složitý, ale v této písničce je také violoncello. Sladit se dohromady a správně nasadit, to byl pro mě docela oříšek. Myslím si, že se nám to s Lenkou povedlo a výsledek stál zato.

Když jsme u toho domácího muzicírování váš syn už také hraje na nějaký nástroj. Zahrajete si někdy doma společně?

Lada: Syny máme dva a oba zdědili lásku k hudbě. Starší David hrál od první třídy na akustickou kytaru a poslední dva roky hraje na elektrickou kytaru. Mladší Michal od školky miluje lesní roh, ale musel si na hornu počkat až do druhé třídy, kdy mu narostly stálé zoubky. Společně si moc nezahrajeme, protože elektrická kytara, lesní roh a klavír k sobě moc nejdou. Jen občas, když cvičím pro Choreu, tak David začne hrát něco od Metallicy a já třeba Halleluja. Nám to nevadí, ale kdyby nás někdo poslouchal, tak z toho nic nebude mít.

No nemůžeš Lado jen tak říci, zeptala ses někdy těch sousedů, ale ptej se opatrně. Teď nám ale pověz, jak si natrefila na náš sbor Chorea Corcontica a kdo tě ke zpívání ve sboru přivedl.

Lada: Byla to náhoda. David začal chodit na kytaru k Pavlovi Kolbertovi na ZUŠ u nás v Úpici. Slovo dalo slovo a ten den jsem byla na zkoušce u Evy Slaninové. Zjistili jsme, že mi to zpívá a tak jsem se k Choree přidala. To se psal rok 2014 a jsem za to moc ráda, že jsem se mohla přidat. Tím bych chtěla dodat také odvahu dalším váhajícím, kterým to trochu zpívá a je jim doma smutno.

Víme, že ty nemíváš problém se zpíváním a sama dokážeš nasadit správný tón, aniž by si opisovala od druhých. Pověz nám, trénuješ si zpěv také doma?

Lada: Ráda si doma zazpívám a zatancuju. Poslední dobou poslouchám spíš české písničky. Teď jsem našla skupinu Vesna a Divoška.. Mají úžasné písničky plné něhy, síly a porozumění. Je to hudba spíše pro ženy.
 Jsem postižená hudbou, jak mi krásně řekl pan učitel Hofman. To mi tak dlouho hraje jedna písnička v hlavě, že ji musí pořád zpívat. Nejradši mám nové písničky. Kupodivu s latinskými texty. Nebo teď jsme se vrátili k „ Srdíčko ťuká v rytmu cha-cha“. Úplně mě to láká si cha - chu zatancovat. Když si zpívám pro radost, zapomenu na starosti a je mi hned líp.

Teď si Lado dovolím jedno takové osobnější zamyšlení. Je nás ve sboru více, co jsme prodělali nějakou vážnější nemoc či operaci. Několik našich bývalých členů už nás poslouchá z té nebeské koncertní síně. Člověk, když se ocitne v takové těžší situaci a potom se navrátí zpět, tak si najednou začne toho obyčejného žití vážit. Jsme vděčni doktorům a všem, kteří nás podrželi a dávali nám sílu. Vzpomeneš si občas na ten krásný pocit návratu k obyčejnému životu. A k návratu ke zpívání?

Lada: Bylo mi 36 let, když jsem se dozvěděla sama o své nemoci. Myslela jsem, že je konec, ende, finýto. Byl to mazec, se kterým jsem zametla. A jak říkáš, člověk si víc váží obyčejných věcí. To, že se ráno vzbudím a vedle mě leží moje druhá polovina. Ve vedlejším pokoji spokojeně spí naše dvě úžasné děti. Že je uvidím vycházet základku, nastoupit na střední, že s nimi prožiju první lásku. To je dar, kterého si vážím nejvíc. Už neřeším malichernosti. V tom mi pomohla moje teta, která mi řekla:“ Neřeš věci, které neovlivníš“. Trvalo mi hodně dlouho, než jsem to pochopila a než jsem se tím dokázala řídit. Ale myslím, že důležité je, na sobě pracovat a pokoušet se být lepším, než nedělat nic a čekat, že se to vyřeší samo.

Při zkouškách tě vidíme občas háčkovat. Jaké máš koníčky?

Mobirise

Lada s kytarou, zahájení  uměleckých prázdnin u Evy 2017 

Mobirise

Moje ruce potřebují stále něco dělat. Na zkoušce únor 2023

Lada: Koníčků mám docela dost. Přes zimu háčkování a pletení. Také vyšívání a šití drobnějších věcí. V letní sezóně je to moje zahrádka. Za panelákem máme kus zeleného trávníku. Před pěti lety založila zahrádku. Nejdříve jsem sázela jen rostlinky od přátel a příbuzných. Později jsem se odvážila zahrádku rozšířit o koupené květiny. Na zahradě máme mimo květin i malé stromky a keříky. Sousedům se líbí, že se z okna mají na co dívat. Jízda na koloběžce, je další koníček. Rádi s manželem dojedeme autem do Jaroměře a odtud po cyklostezce vyrazíme až do Hradce Králové. Je to pěkná projížďka. Také jsme se nechali vyvést autem k Pomezním boudám. Z vrcholků hor jsme pohodlně dojeli až do Úpice.
A nesmím zapomenout na procházky po okolí za každého počasí. Jak se říká „ není špatného počasí, ale špatně oblečeného turisty“.  Samozřejmě nemůže chybět klavír a občas táborová kytara.

A poslední otázka. Co je pro tebe Úpický řízek? Je to ten řízek s knedlíkem a zelím, nebo je to ten kluk, kterého sis vzala?

Lada:. Je to ten kluk, které jsem si vzala. Jen trošku bych to poupravila. Můj manžel je Batňovický řízek. "Úpičák" si dám ráda.

Děkujeme ti Lado za povídání a ahoj v pondělí na zkoušce.

S Ladou Kubovou členkou sboru Chorea Corcontica si povídali Štěpán a Jan Vojáčkovi.

P.S. Tak ať ti to zpívá, lyžuje a háčkuje a vůbec ať ti život dělá radost a aby ses vždycky těšila  na "Úpičák" i na ten batňovický.
                           
                                                                                                Jenda, Štěpán Vojáčkovi

Drag & Drop Website Builder