Pod nástupním převisem na zavítal do Vysokých Tater a čuchnul k vysokohorské
Květnou věž turistice a zákonitě potom následovalo lezení. Nejdříve
(Křížový vrch Adršpach) jsme to s kamarádem zkoušeli sami na Čížkových
kamenech kousek za Trutnovem a asi po roce jsme se konečně dostali do Ádru mezi horolezce. Převážně jsme „škodili“ jen tam a v podobných československých přilehlostech, protože se v tehdejší době nikam nesmělo. Zahraničí pro nás představovaly Vysoké Tatry, kam jsme jezdili jako členové Lokomotivy Trutnov vlakem za osm korun. Bylo to levné, ale to byla taky jediná výhoda, protože natřískaný vlak byl vždy plně obsazen cikány a na nás zbylo jen místo na zemi u hajzlu. Ale i tak jsme tam jezdili často a rádi. Jen jednou jsme se dostali opravdu za hranice, když jsme vyrazili do skalních oblastí zbídačeného spřáteleného Rumunska. Teprve v 90. letech jsme začali jezdit do námi vysněných Dolomit.
Co se týče vysokých hor – ty mě nikdy nelákaly. Jednak to bylo mimo mé tehdejší finanční možnosti a jednak by mě stejně nikam kádrovací komise nepustily.
A co lano, ostatní výbava a oblečen., Jak to se změnilo? Nenosíš v hlavě nějaký konstruktérský nápad na nějakou chytrou pomůcku pro horolezce, kterou ještě nikdo nevyrábí? Pokud to chceš ale sám začít vyrábět, tak nám to neříkej.
Když jsme začínali, nebylo prakticky nic. Lana se u nás sice vyráběla, ale pokud to lano dvakrát zmoklo, stal se z něho neohebný drážní kabel. No a tím to ve výběru materiálu i končilo. Karabiny byly k dostání jen v NDR, kde je ale českým lezcům odmítali prodat. Boty na lezení žádné nebyly – lezlo se v bačkorách nebo v kopačkách s uřezanými špunty, případně podraženými mechovkou. Každý lezec byl zároveň zručným obuvníkem a tak bych mohl pokračovat dál.
Ve skalách Teplicko-adršpašských je to samá spára a komín, a kdo to pořádně neumí, odchází odtamtud často zkrvaven, čemuž jsem se ve svých začátcích nevyhnul ani já. Když jsem si jednou zvlášť zdárně odřel ruce, vymyslel jsem spárové rukavice, které chránily hřbety rukou. Postupně jsme je se ženou vyšperkovali k dokonalosti. V té době, což je asi 30 let zpátky, na to všichni koukali jak vejři, někteří se nám dokonce i pošklebovali, že jsme „měkoty.“ Dnes se rukavice už pár let vyrábějí, jsou prakticky totožné s těmi našimi a leze v tom každý. A to i ti, co se nám pošklebovali. Jó, kdybych si to tenkrát nechal patentovat, byl bych dneska „ve vatě.“ Takhle je ze mě jen chudý vizionář.
On je ten sport dost nebezpečný - v té vaší zmiňované knížce z bohatýrských časů píšeš ty veselejší příhody. Máš nějakou horolezeckou vzpomínku, která ti zanechává smutek na duši?
Pavel: Z lezení mám spoustu na první pohled děsivých zážitků, ale naštěstí všechny dobře dopadly. Pokud se ti něco takového stane, pak si za to můžeš většinou sám, někdy za to může příroda, ale v obou případech musíš být zadobře se svým andělem strážným. Jsou však i naprosto bizarní příhody, nad kterými zůstává rozum stát. Tahle není ze skal. Ta se mi přihodila asi před patnácti lety při lyžování na Černé hoře v Krkonoších.
Sjížděli jsme se ženou za naprosto bezmračného lednového dne sjezdovku vedoucí přes Zinneckerovy boudy. Po ránu bylo ještě málo lidí, a tak jsme se s tím nemazali a jeli, co to dalo. V horní části sjezdovky je už z dálky vidět vysoká terénní vlna, kterou tvoří u Zinneckerovy boudy zasněžená otočka silnice. Pokud se na ni člověk nechá vynést, může letět docela daleko, bohužel však s neblahým dopadem na rovinu. Na zmiňované muldě se právě uprostřed motal jakýsi lyžař, na levé straně sjezdovky postávali lidé, volno bylo jen napravo. Přímo v tom místě, těsně pod terénní vlnou, ležel takřka na zemi válcovitý mráček, v průměru měl tak tři až pět metrů a na délku tak dvacet. Namířil jsem to přímo do něj s tím, že ho proskočím a budu rovně pokračovat nerušeně dál. A vůbec jsem neuvažoval nad tím, co tam ten mrak dělá, když je bezvětří a všude jinak naprosto jasná obloha.
Vyletěl jsem z vlny přímo do něj. V tu chvíli jsem neviděl nic než hustou šedivou mlhu a letěl jsem a letěl a letěl – tak neskutečně dlouho, až mně blesklo hlavou, že to přece není možné… a pak jsem z toho mraku vypadnul. Podle mého odhadu jsem měl skočit tak maximálně dvacet metrů, ale tenhle let byl mnohonásobně delší. Žena, která jela asi padesát metrů za mnou, mi později řekla, že jsem jí v momentě zmizel z dohledu a byla skálopevně přesvědčena, že jsem asi v rychlosti někam nepozorovaně odbočil... , ale ono nebylo kam.
Vypadnul jsem z mraku kolmo dolů a podle tvrdosti dopadu jsem odhadoval, že z výšky tak zhruba pěti metrů. Dopadl jsem však na opačnou stranu sjezdovky, naprosto nesmyslně třicet metrů od místa, kudy jsem projížděl, proti směru jízdy, jen kousek pod zmiňovanou terénní vlnou. Pravá lyže zůstala v místě, kde jsem vjel do mraku, s levou lyží jsem o notný kus dál z mraku vypadnul. Párek lyžařů, který se nacházel v blízkosti mého dopadu na zem, na mne nevěřícně koukal a naprosto nechápal, kde se tam ten magor vlastně vzal. A co jsem zase já nechápal – záhadný mráček už nebyl. Všude okolo nás byla jasná obloha a bezvětří. Manželka mne po chvíli hledání objevila, vyklepala ze mne sníh a posbírala moji roztroušenou výzbroj. Ani mi to tak dlouho netrvalo, než jsem ten problém rozlousknul. Takže takhle to vypadá, když se ocitnete v bráně do jiné dimenze a ta vás naštěstí vyplivne zase zpátky.
Po pádu mě bolela dlaň, ale když už jsme zaplatili permanentku a bylo teprve časné dopoledne, tak jsme to dolyžovali až do konce. Doma už jsem musel s rukou navečer do nemocnice, kde mi zjistili tříštivou zlomeninu palce ruky a po týdenní kontrole mě poslali do Vysokého nad Jizerou, kde mi to, co přirostlo, zase zlomili a do palce mi narvali asi osm šroubů. Tam jsem strávil tři dny s rukou nad hlavou (aby se nepřekrvovala), a co čert nechtěl, potkal jsem tam stejně salutujícího lyžaře se zlomenou rukou, který, jak mi udiveně vyprávěl, týden po mně a na přesně stejném místě strávil půl života v kotrmelcích. „Lyžuju opravdu dobře,“ tvrdil, „ale jak jsem k tomu pádu, který byl k nepřečkání, přišel, to si nedovedu vysvětlit.“ Inu, jsou to věci mezi nebem a zemí. Takže pozor! Ne všechny mráčky jsou stejné konzistence jako ty, na kterých se válí nahatí cherubové.
Nahoře - myslím, když vylezeš na nějaký ten balvan, kam se obyčejný smrtelník nedostane - tam člověk asi zažívá pocit vítěze. Nebo co tam zažíváš? Za sebe se obávám, že bych tam asi zažíval jeden velký pocit strachu, který by mi nedovolil podívat se dolů, a hlavně bych měl hlavu plnou starostí, jak se dostat na zem. Jak je to s tebou a tvými pocity?
Pavel: Z tohoto úhlu pohledu je tato látka v naší knize Bohatýrské časy popsána naprosto vyčerpávajícím způsobem a stojí za to si ji přečíst. Takže jen v kostce.
Samozřejmě, že když dosáhneš vrcholu a není už kam lézt, zažíváš vítězný pocit. Ale častěji to bývá tak, že se místo pocitu vítěze dostaví jen úleva, že má člověk to dobrovolné mordování vlastního těla za sebou, a dojem z velkolepého pohledu na okolní přírodu bývá přehlušen nezlomným přesvědčením, že mě sem už za žádnou cenu nikdo nedostane. A pocit štěstí a sebeuspokojení se dostaví jednoznačně až na pevné zemi, kdy tě čeká už jen co nejpřímější cesta do hospody, nezkalená žádným sportovním záměrem.
Pojďme k tvé práci. Celý život ses zabýval katastrálními a geodetickými mapami? Jak vidíš, neumíme ty pojmy správně pojmout. Nebo máme špatné dojmy? Co bylo náplní tvé práce? Ty jsi už svá studia zaměřil tímto směrem?
Pavel: Někdy kolem třinácti let u mě propukl nebývalý zájem o plachetní lodě, ostrovy v Tichomoří a vše, co souviselo s mořeplavbou. Dlouhé hodiny jsem trávil v čítárně Městské knihovny nad rozsáhlým německým Brockhaus Lexikonem, který tu zbyl po odsunutých Němcích, kde jsem si listoval v mapách německých zámořských kolonií. Však mi také podle jakéhosi obskurního testu na existenci minulých životů kdysi vyšlo, že jsem byl v jednom ze svých životů bukanýrem, a v třinácti se to u mne zřejmě začalo projevovat.
Když nastal čas k rozhodnutí, čím budu, napsal jsem, že chci studovat na navigačního důstojníka na velkých lodích. Bylo mi zjištěno a vyhledáno, že jediná škola tohoto druhu je v Oděse, ale jelikož můj otec ztratil stranickou legitimaci a ztrátu nadřízeným soudruhům nijak smysluplně nezdůvodnil, byl zbaven členství a pro mě, který za to taky určitě mohl, byla tím pádem Oděsa „terra incognita.“ Přihlásil jsem se tedy na říční dopravu do Děčína – studijní ročník se však otvíral až napřesrok, a tak jsem po krátkém váhání zvolil školu zeměměřickou, předpokládaje, že když slevím z map námořních, že se tam přece jen s nějakou mapou potkám. Po maturitě jsem zakotvil na deset let na Středisku geodézie, pak sedmnáct let jako důlní měřič při výstavbě dolů tehdy nadějně modernizovaného našeho žacléřsko-svatoňovického revíru, a když se doly po několika „průserech“ zavřely, vrátil jsem se tam, kde jsem začínal.
Na Středisku geodézie, kde byla hlavní náplní evidence pozemků, které vlastnily statky a družstva, měl každý z měřičů svůj revír, kde se pravidelně prováděla v rámci obce takzvaná úplná přehlídka pozemků. Co to obnášelo? Kontrolovali jsme v terénu soulad mezi mapou a terénem, a pokud jsme přišli na nesoulad, jako byly nové stavby, rozorané meze, nebo zase něco pro změnu zarostlo, změnu jsme zaznamenali do pracovní mapy a poté i zaměřili. Já jsem obhospodařoval v rámci okresu oblast západních Krkonoš.
Samotná úvodní kontrola pozemků – to byla parádní práce. Sice jsme museli ty stovky a tisíce parcel opravdu projít po „svých“, ale když bylo hezky a svítilo slunce, byla to v tu chvíli ta nejlepší práce.
Nebylo to však takové vždy. Pamatuji si, že v Dolní Branné mě někteří pozorní občané nahlásili na národní výbor jako toho, kdo chodí s batohem po obci a vybírá králíkárny. Musel jsem pak předsedovi MNV dokazovat, že ve vypouleném batohu nepřenáším anglického strakáče, ale jen balík map a penál s tužkami.
Dlužno říct, že ani tady při této práci nebyla z onoho období nouze o dramatické okamžiky. Velký nový most přes Labe u Nových Zámků zná asi každý. Na konci mostu u pravého břehu Labe je teď velká křižovatka – tenkrát tam za mého působení zbývalo už jen torzo z kouzelného náměstíčka z doby německého osídlení a pár zřícenin. Měřili jsme tam pásmem s kolegyní Jitkou opuštěný statek, už ve stavu rozkladu, a protože byl prostor našeho měření neprostupně zarostlý vysokými kopřivami, nabídl jsem se galantně, že půjdu s pásmem jako první já – aby se kolegyně nepopálila. V levé ruce balík map, v pravé konec pásma, rozrážel jsem hrudí vysoké kopřivy až do chvíle, kdy se pode mnou „otevřela zem.“ Padal jsem plynule a dlouho, než jsem se na poslední chvíli zachytil lokty okraje propadliště, maje v hlavě tu nejstupidnější myšlenku – ať se hlavně nestane nic mapám. Vzápětí jsem už nezvratně poznal, kde se nacházím, a to podle strašného smradu, který se ode mne ve vlnách šířil do okolního prostoru.
Byl jsem až po krk zaklíněn v odkryté, až po okraj naplněné hluboké žumpě. Takto potopeného mě zastihla přispěchavší kolegyně, „ustarostěná“ tím, že jsem jí zmizel z dohledu, přestože jsme ještě zdaleka nedoměřili. Místo, aby se mě snažila zachránit, zesměšnila vážnost okamžiku nevhodnými poznámkami a hlasitým smíchem. Když jsem se konečně vysoukal z žumpy a tak nějak po celém těle lesklý začal vylévat z holínek litry močůvky – to už se, patřičně daleko ode mne, zřítila smíchy na zem a nebyla půl hodiny k utišení. Já jsem se mezitím vyždímal a poté kradmo přemístil k nedalekému potoku Oleška. Jitka šla kus přede mnou a dávala pozor, jestli někdo nejde. Bylo naprosto nemyslitelné, aby úředník s takto fekálně poskvrněnou pověstí reprezentoval Středisko geodézie. Už takhle jsem to tam měl dost nahnuté.
U potoka jsem se svléknul do naha a s ulehčením ulehl na dno mělkého koryta Olešky. Mé svršky, zatížené kameny, vlály po proudu kousek pode mnou. Ten den bylo naštěstí léto přívětivé, takže se mohla Jitka opodál opalovat a já mohl v klidu hodinu na dně místní vodoteče vysmrádat a přemítat, jak by to asi dopadlo, kdybych tam zahučel sakumprásk a jestli bych našel vůbec cestu ven. Po lázeňské kůře jsem téměř vyvanul, oblečení však moc ne. Přesunuli jsme se, já v trenkách, s oblečením štítivě na klacku, v pravé poledne, přes půl obce na národní výbor, kde jsme měli úřední stanoviště. Jitka mi půjčila svoje náhradní kalhoty a tričko, já to svoje oblečení zabalil co nejlíp do igelitu a šli jsme i s tím neblahým balíkem na stopa. Do autobusu by mě nevzali, takže připadala v úvahu jen jízda autem s nosností nad 3,5 tuny, nejlépe na korbě nákladního auta. Nakonec nás až do Trutnova dovezlo to kdysi dobře známé usoplené asfaltérské auto, které smrdělo jak sto čertů a v kabině jakbysmet, takže jsem do tohoto prostředí i se svým zavazadlem docela dobře zapadnul. Ale řidič byl přívětivý, Jitka udržovala konverzaci a já jsem si těch osmnáct kilometrů autem připadal téměř normálně.
Jistě se také tvá práce hodně změnila s příchodem počítačů a později GPS a dalších vymožeností? Můžeš ten vývoj na základě tvých poznatků zmapovat? Jak to bylo, když jsi začínal, a jak to bylo, když jsi odcházel do důchodu, což jak známo bylo teprve loni?
Pavel: Celé půlstoletí uplynulo od mých profesních začátků až po dnešek, takže je jasné, že pokrok musí být obrovský. A pokud si ve vzpomínkách vybavím, jaké vybavení jsme měli k dispozici, pak mi mé vzpomínky připadají jak vtipy od Renčína.
Dnes už jsou katastrální mapy v digitální podobě v počítačích, kreslení do map tuší skončilo.