Letošní vánoce byly takové, jaké u nás v Podkrkonoší nebývají. Silnice i stráně spíš černé, tu a tam zelené, nezdobí je žádný sníh, tak jako obyčejně v tuto dobu. My nasedáme do aut, abychom se přemístili do Dvora Králové nad Labem, kde máme zpívat v evangelickém kostele na koncertu pro Tříkrálovou sbírku. Jak tak jedeme z Trutnova a pozorujeme oknem tu
přírodu zdá se nám, že na koledu nebudou chodit malí tři králové, ale rozpustilí kluci s pomlázkou. Opravdu ta příroda letos v lednu vypadala, jakoby se blížilo jaro. Nesmíme se ale nechat zmást, leden je leden a rozmary počasí nám znovu ztracenou zimu přičarují.
Koncert pro tříkrálovou sbírku organizujeme letos již po čtvrté a pořádáme ho vždy pro trutnovskou charitu. Když jsem byl v létě na výletě ve Dvoře Králové, všiml jsem si, v uličce vedoucí na náměstí, vývěsní skříňky zdejšího smíšeného sboru Záboj. Možná si někdo myslí, že nástěnkář není důležitá funkce a každý jistě zná několik vtipů na jeho adresu, ale nám se díky setkání s nástěnkou pěveckého sboru Záboj podařilo uspořádat tento rok dva společné koncerty pro Tříkrálovou sbírku. Jeden v Trutnově v Kostele Narození Panny Marie a druhý, jak již jsem řekl v evangelickém kostele ve Dvoře Králové. A protože těch našich vzájemných pěveckých setkání nebývá mnoho, je třeba využít každé příležitosti. Proto jsme hned po našem koncertu ve Dvoře Králové promluvili s druhým sbormistrem a dlouholetým členem sboru Záboj panem doktorem Petrem Růžičkou a dohodli jsme si společnou schůzku. Za nedlouho jsme znovu do Dvora Králové vyrazili. Tentokrát to bylo na pozvání pana doktora, chtěli jsme si povídat o sboru Záboj. Tento sbor má totiž velmi dlouhou historii a pan doktor Růžička s ním prožil hezkou řádku let. Vlastně jsme si tentokrát vyměnili úlohy. Petr Růžička nás pozval k nim domů na dobrou kávu.
Paní Jana Růžičková, mimochodem také zpívající členka sboru Záboj a dlouholetá předsedkyně tohoto pěveckého spolku, nám uvařila stejně dobrou, jako se vaří v dobré kavárně. Káva provoněla celý obyvák jejich domova a mohli jsme si povídat.
Je pravda, že naše města neleží daleko od sebe, a přestože o sobě víme, víme toho o sobě málo. Chorea Corcontica ví, že existuje pěvecký sbor Záboj a věříme, že také členové Záboje vědí, že existuje Chorea Corcontica, ale více toho nevíme. To jsme ale vážně museli napravit. Nejprve jsme Petra požádali, aby nám objasnil, jak to mají u nich organizované.
Vy jste Petře uváděn jako sbormistr a Vít Mišoň je uváděn jako umělecký vedoucí. Jak se o práci dělíte? Nebo jak to u Vás je?
Petr: V současné době jsem již řadovým zpěvákem-tenoristou. Sbormistrovskou práci jsem ukončil v loňském roce, kdy jsem skončil také s řízením Královédvorského komorního sboru. V Záboji jsem působil jako druhý dirigent od roku 1984, ještě za působení dlouholetého sbormistra Josefa Židka. Od roku 2003, kdy převzal řízení sboru Vít Mišoň, spolupracoval jsem dále jako druhý dirigent. Každý z nás si po dohodě a v pohodě nacvičoval a řídil své sbory. V té době jsme při nácviku nových věcí dělali dělené zkoušky (zvlášť mužský a ženský sbor).
K dirigování jsem se ale dostal celkem náhodou, jak to v životě mnohokrát bývá. Zpívali jsme nějaký sbor z Normy a náš doprovázeč na klavír, Tomáš Mervart si cosi udělal s rukou. Snad nějaký úraz sekyrkou a tak nás nemohl doprovázet. Našim dirigentem byl tenkrát výborný Josef Žídek. Bez klavíru to ale nešlo, proto si za něj sám usedl, ale tím pádem nám chyběl dirigent, Žídek řekl: „Někdo dirigovat musí.“ Někteří si vzpomněli na mě, že mám zkušenosti s dirigováním církevních kroužků v kostele, tak jsem dostal do ruky taktovku a musel jsem to oddirigovat. Potom se všichni usnesli, že by bylo dobré, kdyby existoval druhý dirigent, protože by se dalo více nacvičit. Dali by se dělat dělené zkoušky. Proto jsem se potom přihlásil do dirigentských kurzů, které pořádala unie pěveckých sborů. Vedl to doktor Zbyněk Mrkos, bylo to ve Vysokém Mýtě vždy v červenci. Absolvoval jsem takto čtyři nebo pět kurzů. Moc rád na to vzpomínám, byla to úžasná věc, sešlo se tam vždy padesát až šedesát lidí. Byli jsme ubytovaní na internátě. Dokonce se tam založil smíšený sbor českých sbormistrů. S tímto sborem jsme potom na Pražském Jaru zpívali celou Janáčkovu Glagolskou mši. Jednou, to bylo ještě za socialismu, se Mrkosovi podařilo uspořádat zájezd do Francie. Dnes to mladým lidem nepřijde jako něco výjimečného, ale tenkrát to výjimečné bylo. Mrkos se nám svěřil, že kvůli tomu dokonce založili v rámci sboru stranickou buňku, která ten zájezd zastřešila. Byli jsme tam celý týden, zajeli jsme také do Paříže a pod záštitou strany jsme v té Francii na našich koncertech zazpívali několik církevních skladeb. Doprovázel nás orchestr Národního divadla z Bratislavy. Bylo to pro nás něco úžasného, nezapomenutelného u nás socialismus, a my na západě. Opravdu krásný zážitek.
Teď se ale vraťme trochu více na začátek. Náš sbor Chorea Corcontica oslavil v uplynulém roce 2017 třicáté páté výročí od svého založení, ale váš sbor Záboj oslavil v témže roce sto padesát šest let od svého založení a to už je nějaká historie. Můžete nám o Záboji a o jeho vzniku něco povědět.
Petr: Historie našeho sboru je opravdu dlouhá a pestrá. Vznikl v roce 1861, kdy se uvolnily poměry, probudilo se vlastenecké nadšení, radost z jazykové a národní obnovy. V této době vznikla řada pěveckých sborů-pražský Hlahol, Otakar ve Vysokém Mýtě, Slavoj v Chrudimi a další. Záboj vystupoval zpočátku jako sbor mužský, teprve v r. 1894 se sloučil s ženským sborem Ludiše a od té doby působí jako sbor smíšený. Jenom pro připomínku si můžeme říci, že Ludiše je postava z rukopisu Královedvorského, obdobně jako Záboj. V činnosti Záboje se střídala období zvýšené aktivity s obdobími úpadku a to vlivem společenských a politických událostí a také vlivem střídání sbormistrů. Po roce 1918 nastal rozmach činnosti zvláště příchodem sbormistra O. Říhy. v roce 1928. V této době rozkvětu měl Záboj asi 120 členů. Přibylo koncertů, bylo uvedeno i několik oper s přizvanými sólisty z Národního divadla v Praze.
Kromě vlastní koncertní činnosti organizoval Záboj v třicátých letech koncerty ve Dvoře Králové a zval umělce a hudební tělesa k jejich vystupování (na příklad Českou filharmonii s Václavem Talichem).
I po roce 1939, v době okupace a během války si členové Záboje uvědomovali potřebnost sborové práce. Členů ubylo, ale ti, kteří zůstali, činnost ve sboru chápali jako druh manifestace a druh vlastenectví.
V roce 1942 se ujal sbormistrovské práce mladý absolvent konzervatoře Josef Židek. V padesátých letech byla však dlouholetá pěvecká tradice v našem městě na několik let přerušena. Komunistický režim potlačoval činnost spolků, práce v Záboji ochabovala, až skončila. Ne však nadlouho. Díky nadšeným propagátorům sborového zpěvu, manželům
Záboj – Zpívání na náměstí ve Dvoře Králové
Když jsme letos navštívili muzeum ve Dvoře Králové, všiml jsem si tam několika předmětů, které jsou z počátků působení vašeho sboru. Má váš sbor nějaké historické pamětihodnosti, které si předáváte z generace na generaci?
Historický prapor Záboje uložený v muzeu ve Dvoře Králové
Je známo, jak to bylo na začátku? Přeci jenom Záboj působil ještě v době, kdy se u nás hodně mluvilo německy, i když to již bylo po národním obrození, zpíval Záboj česky?
Petr: Záboj zpíval od počátku vždycky česky. Dnes zpíváme většinou česky, ale někdy i slovensky, německy, italsky, anglicky, polsky, latinsky, i hebrejsky.
Jak to máte s koncertováním nyní? Kolik koncertů během roku pořádáte?
Petr: Pravidelně pořádáme jarní koncert ve Dvoře Králové v Hankově domě. Také již léta koncertujeme v Dolním Dvoře, kde zpíváme hlavně pro německé posluchače, kteří sem přijíždějí se vzpomínkami na bývalý domov. Jsou to hezká setkání. Pravidelné jsou také vánoční koncerty ve Dvoře a okolí. Letos jich bylo sedm. Samozřejmě, že během roku máme i několik příležitostních vystoupení.
na Masaryka, napsal ji můj dědeček z matčiny strany. Tento dědeček chodil k Masarykům do rodiny, znal se totiž Herbertem Masarykem. Na něho si málokdo vzpomene, snad každý zná Jana Masaryka, ale jeho staršího bratra Herberta mnoho lidí nezná. Herbert byl malíř a můj dědeček také maloval. Ten malířský talent po dědečkovi jsem ale nezdědil, ten dostal do vínku můj starší bratr, byl lesním inženýrem a rád maloval. Obrázky, co tu vidíte, jsou od mého bratra. Knížku o Masarykovi vám mohu půjčit.
Děkujeme Vám Petře za Vaše povídání, a i když pravdu o rukopisech přesně nezjistíme, víme jistě, že to co z toho
No Code Website Builder