Originál 1. partitury z tehdejších zkoušek
na tě počíháme, pod dubem, za dubem - tam tě voškubem.“
Vraťme se ale ke vzpomínání. To, že jste se stal sbormistrem ženského sboru, bylo věcí náhody? Máme na mysli, zda jste měl představu o tom, jaký sbor chcete řídit. Zda ženský, mužský nebo smíšený?
Václav: Hned na začátku bylo jasné, že bude zpívat sbor ženský. Znal jsem pana doktora Šidláka, laskavého pedagoga a skladatele, a od něho jsem získal řadu úprav lidových písní pro tři hlasy, které se mi jevily jako velice vhodné a působivé pro začínající sbor. K původním třinácti členkám se přidaly další, takže vznikl pěkný sbor.
Jak jste volili repertoár? Přeci jenom když není plné obsazení všech hlasů, nejedná se zde o jakési omezení?
Václav: Repertoár byl volen tak, aby byl působivý. Vedle zpěvu a capella (např. Tři ženské sbory Smetanovy) se často uváděly skladby s klavírním doprovodem, například Moravské dvojzpěvy A. Dvořáka. Ten s mimořádným zaujetím „zajišťovala“ klavíristka paní Eva Pozděnová. Našemu sboru věnovali své skladby i regionální skladatelé – Z. Trnka a J. S. Vídeňský. Program obohacovala svým průvodním slovem a recitací paní Milena Janečková. Byla to krásná práce.
Vzpomenete si na nějaké vystoupení nebo zájezd s Choreou Corconticou, který Vás potěšil?
Václav: Každé vystoupení s Choreou byl zážitek. Jistým krásným vybočením byla účast některých členek ve velkém sboru v rámci Smetanovy Litomyšle.
V kronice našeho sboru jsme nalezli zápis ze dne 18 .6. 1990, kdy jste řídil poslední zkoušku. Můžete trochu zavzpomínat na ten společný čas? Bylo vám trochu smutno, když jste odcházel?
Václav: V roce 1990 jsem od Chorey odešel. Odchod byl samozřejmě jinak naladěn než příchod. Jistý stín smutku nemohu popřít, ale byla tady současně nadějná vyhlídka do budoucnosti: pro sbor. Touto nadějí byla moje nástupkyně Eva, a tato naděje, jak ukázal čas, se proměnila v krásnou skutečnost. Pro mě se zase otevírala nová etapa života i práce.
A co ve vašem novém působišti. Nenavázal jste na tuto práci s nějakým dalším sborem?
Václav: Život a práci v Mladé Boleslavi pokládám za velice krásnou a šťastnou část svého života. Konkrétní fakta jsem již uvedl.
Myslíte si, že se také sborový zpěv nějakým způsobem vyvíjí? Dá se u něho vypozorovat nějaká změna za tu dobu, co přicházíte s hudbou do styku?
Václav: Myslím si, že sborový zpěv je stále oblíbenou aktivitou. Uvedu tři poznámky. Stále mám v podvědomí vynikající smíšený sbor v Pasekách nad Jizerou (Svatováclavský sbor), který vede můj kolega Josef Waldmann, který má mimo jiné v repertoáru asi padesát mší.
Dále si myslím, že v nedávné minulosti vznikla celá řada spíše komorních sborů, které se zaměřují na tvorbu širokého stylového rozpětí, od renesance až po současnost. Konečně je věnována velká pozornost současným skladatelům.