Vasaloppet – 6.3.2022 závodníci stoupají sjezdovkou
Devadesát kilometrů, to je pro nás neběžce nepředstavitelná dálka, to tě cestou může potkat hned několik krizí. Můžeš nám trochu popsat jak si ten vlastní běh vůbec prožíval, co jsi na té dlouhé trati zažil a jak ti bylo?
František: Letos bylo stabilní počasí, ráno jasno, mráz a potom na sluníčku nad nulou, ve stínu zůstával sníh zmrzlý. To byl předpoklad, že závod bude rychlý. Ráno na startu bylo -15 °C, celkem kosa, ale po půl osmé vysvitlo sluníčko a teplota stoupla na – 5°C, takže pohoda. Po startu jsem se vyhnul několika karambolům (zlomené hůlky, pády atd.) a celkem v poklidu vystoupal sjezdovku. Na rovinách a ve sjezdech jsem se držel se závodníky okolo sebe nebo předjížděl, ve stoupáních to bylo naopak. Před Evertsbergem na půlce trati jsem pociťoval únavu, ale po občerstvení, borůvková polévka, koblížek a bujon, jsem se opět cítil dobře. Do cíle je trať převážně z kopce a na Oxberg, další občerstvení, je několik dlouhých sjezdů. Na tom posledním sjezdu jsem v zatáčce spadnul a rozplácl jsem se přes celou trať, rychle jsem se snažil zvednout, ale sbíral jsem se pomalu. Mezitím mě míjeli jiní závodníci, někteří také spadli, ale rychle se zvedli a pokračovali dál. Já jsem potřeboval srovnat lyže a zvednout se, když jsem byl již přichystaný se zvedat, tak přijel závodník a přerazil mi hůlku vejpůl, když se dostala mezi jeho nohy. Zatrnulo mi, jestli se mu něco nestalo, ale pokračoval dál, a tak jsem si oddechl, ale vzápětí jsem si uvědomil, že mám problém pokračovat v závodu. „Snad mi někdo pomůže, musím jet dál“, blesklo mi hlavou, a pokračoval jsem s jednou hůlkou. Minul jsem několik skupin diváků, ukazoval zlomenou hůlku a nic. Až potom diváci zareagovali a podali mi dvě hůlky různé velikosti, vzal jsem si delší a zase mi bylo „veselejc“, závod mohu dokončit. V Oxbergu, jsem v servisu vyměnil dlouhou hůlku za optimální velikost a závod dojel. Z pádu jsem se vzpamatoval a po kávě na poslední občerstvovačce v Edrisu zase závodil.
A jak ti bylo v cíli? Jaké bylo tvoje umístění?
František: V cíli jsem měl velkou radost z dokončeného závodu. V celkovém pořadí jsem byl v cíli 3 608, a z mužů 3409 s časem 6:22:39, bratr dojel v mužích 2 234 v čase 5:44:05. Oba jsme zajeli Vasák v nejrychlejším čase, který jsme kdy jeli. Vyhrál Nor Andreas Nygaard a z žen vyhrála Astrid Slindová.
Co víš o umístění dalších lidí kolem tebe?
František: Čechů dojelo do cíle celkem 324, z toho 295 mužů a 29 žen. Nejlepší z Čechů byl na 17. místě Jiří Pliska, 27. Stanislav Řezáč a v ženách 13. Karolína Grohová, 17. Schützová a 24. Vrabcová Nývltová. V naší kategorii 65+ byl 2. Josef Vejnar, bratr 25. a já 58. V kategorii 70 + byl Jan Voldřich ze Šumavy na desátém místě, atd…
Na občerstvovacích stanicích jsou časové kontroly, které nekompromisně stahují závodníky z tratě a do cíle se dostanou autobusem. Závodníci, kteří projedou časovým limitem v Eldrisu, (9km před cílem) nechají dojet do cíle, trať je po stranách osvětlená. Ti potom „bojují“ o to kdo bude poslední a získá vavřínový věnec.
Ještě jsme se tě nezeptali na ten cvrkot okolo závodu. Jaké bylo ubytování a jak je to tam se zajištěním jídla a tak. Přeci jenom je to větší shromáždění lidí na jednom místě a místo závodu jistě není žádné velkoměsto, které by bylo na velký počet lidí stavěné. Co by si nám o tom řekl?
František: Spali jsme ve srubu, klíče od srubu se vyzvednou v kanceláři s mapkou, kde se srub nachází. Srubů jsou zde stovky, tak je docela dobrodružství nalézt ten pravý a dostat se k němu, jelikož vjezd ke kolonii srubů bývá chráněn závorou a její dálkové otevření přes telefon byl pro nás trochu problém, pomohl nám soused. Výjezdu ven závora nebránila.
Ráno před závodem se všichni závodníci musí dostavit na start. Přijíždějí auty a autobusy z širokého okolí nebo z cíle. Parkovat musíte tam, kam vás navedou pořadatelé (auta zvlášť, autobusy zvlášť blíž ke startu). Vstup do jednotlivých vln se otvírá v šest hodin ráno. My jsme vstávali před čtvrtou hodinou ranní, protože musíme zabalit všechny věci a uklidit srub. Na start jsme to měli asi dvacet minut jízdy. Na parkovišti jsme byli před půl šestou. Vzali jsme lyže a poklusem ke vstupu do vln (cca1500m), tam již byly fronty, za námi se řadili další účastníci. Dali jsme lyže do stopy, já vpravo, bratr vlevo. Vlevo je delší trať (cca o 200m), vpravo větší tlačenice a pravděpodobnost karambolů. Po uložení lyží jsme zašli na občerstvení (rozdávají kávu, čaj, čokoládu) dali jsme si čokoládu a vydali se zpět k autu připravit se k závodu, něco málo pojíst, napít se, ustrojit se, na toaletu, a potom zpátky na start s věcmi na převlečení po závodu. Stále bylo kolem -15°C, ale již světlo a sluníčko osvětlovalo kopce nad startem (viz foto) a pomalu se koukalo do údolí startu. Rychle jsme dali věci do pytlů (zimní bundu, šusťáky, silné rukavice čepici) a pytle hodili do připravených kontejnerů podle startovních čísel. Sluníčko již svítilo na startovní plochu, tak nám již zima nebyla. Jenom rychle najít lyže a start.
Teď koukám, že jsem se v tom vyprávění dostal zpátky na start, ale tak to chodí. Člověk se po skončeném závodu jenom chvilku oklepe, nabírá nové síly a když zdraví slouží, už se rozhlíží po novém závodu a hledá kdy je start.
Moc ti Františku děkujeme za povídání o tom velkém podniku a přejeme ti zdraví a sílu, aby ti to běhání ještě dlouho vydrželo. A kdyby ti někdy bylo smutno, tak přijď na náš koncert a mi ti tam zazpíváme. A kdyby si věděl o nějakém běžci, kterému to pěkně zpívá, tak ho k nám pošli.
P.S. Nevím jestli jste si toho všimli, té nenápadné zmínky, jak někdo z diváků podal Františkovi běžecké hůlky, když si tu svoji zlámal. Schválně jsem se šel podívat za kolik se dají takové hůlky koupit. Ať se mi znalci sportu nesmějí, já našel cenu cca 1500 Kč. Je to málo, nebo hodně? A jeden z diváků jenom tak, aby pomohl úplně cizímu závodníkovi mu ty hůlky podal. Vlastně mu je daroval. A to je moc pěkné. A stejně pěkné zážitky prožíváme s našimi posluchači při našich vystoupeních, a když doběhneme do cíle našich koncertů, už se musíme učit nové písničky, aby bylo co posluchačům nabídnout, a jsme zase na startu. Tak vidíte, jak je podobné to závodění s tím našim zpíváním.
Za sbor Chorea Corcontica se ptali Štěpán a Jan Vojáčkovi