Viera: Tedy upřímně řečeno, já to nevím, ale je to pravděpodobné. Já na náš sbor narazila přes Janu Kejzlarovou, to byla naše farmaceutka, ale její sestra tenkrát ještě sbor nevedla, to tam byl ještě první sbormistr Václav Hátle. Jana chodila z toho zpívání celá nadšená a vyprávěla nám o tom v práci. Netlačila na mě. Mně to tam moc lákalo, ale bála jsem se, že si mě někdo postaví ke klavíru a já budu muset předvést, jak mně to zpívání nejde. To se na štěstí nestalo, a tak jsem začala chodit. V začátcích mi moc pomáhala Lenka Kasperová, vedle které jsem seděla. V té době už sbor vedla Janina sestra Eva.
Pojďme si ale povídat i o jiných věcech než je to naše společné zpívání, protože toho kolem nás, co naplňuje naše životy, je mnohem víc.
Poslouchal jsem jednou přednášku Ewy Farna. Byla to přednáška o tom, jak neztratit nebo jak nalézt sebevědomí. Mluvila tam Ewa moc pěkně. Vzpomněla také na moudrost svojí maminky. Totiž že v naši kuchyni na sporáku, tam kde vaříme svůj život, by měly neustále hořet čtyři hořáky. Ten první hořák, to je rodina, druhý hořák jsou dobré vztahy a přátelé, třetí hořák je práce a čtvrtý hořák jsou koníčky a volný čas. Žádný z hořáků nesmí zhasnout. Nemusí vždy všechny hořet plným plamenem, ale zhasnout nesmí žádný z nich. Mně se to přirovnání moc líbí a souhlasím s tím, protože z těch našich životů a vztahů by mělo něco sálat, jako z těch hořáků. Co o tom soudíš ty?
Viera: Tak to je moc hezké životní moudro, s tím já taky souhlasím.
Jestli by ti nevadilo, chtěli bychom se u těch jednotlivých hořáků trochu zastavit. Pověz nám, odkud si přišla do Trutnova a jestli to od nás není příliš troufalé, jak vzpomínáš na svoji rodinu a místo, kde jsi vyrůstala jako dítě, jaké to u vás doma bylo?.
Předesílám, že o tobě víme jenom, že jsi ze Slovenska. Představujeme si tě jako děvče z podtatranské dědiny, které obklopené přírodou pomáhá starostlivému dědečkovi, žijícímu na salaši, pást ovce. Tvůj děda, zkušený bača, tě občas zaměstná při výrobě ovčího sýra, korbáčíkových nití, oštiepoku a parenice. Za teplých letních večerů potom doprovázíš dědečka zpěvem. Jeho fujara a tvůj hlas, se nese nad ztichlými tatranskými lesy a všichni mládenci z údolí zamilovaně hledí vzhůru směrem k vaší salaši.
Viera: Tak to jsi vedle jak ta jedle. Já pocházím z Dubnice nad Váhom, to je kousek od hranic s Českou republikou a odtamtud to je do Tater nějakých dvě stě kilometrů. Ta naše, jak říkáš „dědina“, má něco přes dvacet tisíc obyvatel. Je to vlastně největší město na Slovensku, které není městem okresním.
Já se naopak zeptám tebe. Říká ti něco raketomet RM70 nebo BVP - bojové vozidlo pěchoty ?
Na vojně jsem sice byl, dokonce na Slovensku v Martině, ale u tankistů, raketomet RM70 jsme tam neměli a neznám ho. S „Bévépéčkem“ jsme se pochopitelně potkali.
Viera: No tak tyhle zbraně se totiž vyráběly u nás, v „závodech tažkého strojárstva“. RM70 byl mobilní raketomet, uložený na kopřivnické Tatře T813. Ve výzbroji české a slovenské armády byl až do roku 2010. Také se tam vyráběly známe houfnice Zuzana a další i civilní věci. Díly lokomotiv pro Škodu Plzeň a tak. Naše strojírny měly v osmdesátých letech (dvacátého) století kolem patnácti tisíc zaměstnanců. A na téhle salaši bys ovečku nepotkal.
Ty strojírny se tam vybudovaly až po válce?
Viera: Ne, ne. To první se událo už za první republiky v roce 1928, tedy ještě za Masaryka. Nevím, jak to tenkrát bylo, možná proto, že rozvoj Slovenska ležel Masarykovi na srdci. Chtěl přivézt průmysl na zemědělské Slovensko a zaměstnanost, nebo to bylo jiné strategické rozhodnutí, ale už ve dvacátém osmém roce, tam plzeňská škodovka začala budovat svůj záložní závod na zbraně. Továrna se otevřela ve třicátým šestým, tedy krátce před válkou. Jak to potom bylo, to všichni víme, prostě se z toho stala zbrojovka koncernu Hermann-Göring-Werke, která vyráběla zbraně pro Německo. Ke konci vojny zde pracovalo více než 17 000 zaměstnanců
Takže vy jste vlastně měli zbrojovku blízko domu?
Viera: Na zdi fabriky jsem viděla z oken našeho bytu. Neměli to lidi ani tenkrát jednoduchý a za prací se mladí lidi stahovali z okolních vesnic do Dubnice. Když máš zbrojovku za barákem, a ještě k tomu za války, tak si můžeš být jistý, že ti na ni po čase někdo shodí nějaké bomby. Bylo to vlastně správně, svět se bránil proti válčícímu Německu, a tak bylo potřeba ty jejich zbrojovky zlikvidovat. Ty sis ale nevybral, kde budeš žít, prostě tě život do nějakého místa posadil a ty tam chodíš do práce, máš tam svoji rodinu a svůj dům, nemáš kam jít. Nikdo se tě neptá, jestli tu válku chceš nebo nechceš a komu fandíš.
A došlo někdy na bombardování té zbrojovky?
Viera: Došlo, v červnu 1944. Americká bombardovací letka se vracela z akce na území dnešního Polska, tenkrát to ale bylo Německo, kde bombardovali nějakou rafinerii, co dodávala palivo německé armádě. Vraceli se přes Československo na základnu, kterou už měli vybudovanou v Itálii. Celkem dvacet bombardérů B-24 Liberator. Protože na tu rafinerii neshodili všechnu munici, vybrali si jako další cíl zbrojovku v Dubnici nad Váhom. Padesát tun bomb tam shodili. Velká část zbrojovky byla poničena, ale ztráty na životech vzhledem k rozsahu náletu nebyly až tak velké , protože převážná část výroby se nacházela v podzemí. Zahynulo asi čtrnáct lidí, převážně Němci. To se, jak známo, za války počítalo za kladné body. Velkej dopad to ale mělo na morálku pracovníků. Jednak už přestavala pracovní morálka fungovat a lidi začali sabotovat výrobky.
Ono se to všechno stalo sice ještě před tím, než jsem se narodila, ale od války tenkrát uplynulo pouhých jedenáct let. Tenkrát se mně zdálo, že naši mluví o nějaké dávné minulosti.
Ty jsi ale pochopitelně vyrůstala jako dítě míru.
Viera: Vyrůstala jsem jako typické socialistické dítě. I když to byla vcelku zajímavá kombinace. Připomínám, že mé dětství je konec šedesátých a sedmdesátá léta, století dvacátého. kdy jsem chodila v Dubnici do školy. Ta zajímavá kombinace socialistického dítěte byla v tom, že u nás v rodině šlo o kombinaci křesťanské výchovy s křtem, prvním svatým přijímáním, biřmováním a se vším, co k tomu patří, ale současně s odznáčkem malé jiskřičky a potom pionýrským šátkem na krku. V té době to ale nebylo nic neobvyklého. Vždyť jsem se narodila jen pár let po válce a naši společně s babičkou a dědou si nesli v sobě křesťanskou tradici. Jeden děda byl kovářem a podkovářem, pamatuji si jeho výheň a druhy byl kulakem s hospodářstvím s polema a dobytkem ( krávy, koně ...) Po válce bylo v lidech nové budovatelské nadšení, že teď tedy nově a jinak. Poslušný človíček dělá, co mu řeknou. V neděli zajde do kostela, zazpívá si tam za doprovodu varhan společně s ostatními krásné náboženské písničky a poslechne si promluvu pana faráře. o Bohu a jeho lásce k lidem. Tvoji kamarádi a kamarádky ty jsou v tom kostele taky. Jsou to prima holky a kluci, s kterými si máš o čem povídat. Odpoledne se s nimi jdeš vykoupat do Váhu a děláte spolu spoustu pěkných blbostí, na které se nezapomíná. Ve škole zase soudružka učitelka moc pěkně mluví o Sovětském svazu, o socializmu a o tom, že se musíme pilně učit, abychom se mohli do toho budování zapojit. O tom co se děje tam dál, kam nevidíš, kam možná nevidí ani tvoji vychovatelé, o tom malý člověk nepřemýšlí, protože nestrádá.
A vaši v těch strojírnách pracovali?
Viera: Naši tam pracovali jako úředníci - oba měli maturitu, tatínek na rozvodně a maminka v kanceláři. Maminka měla střední ekonomickou školu a ta se uplatní všude. Tenkrát nebyly žádné diktafony, vše se psalo na psacím stroji a hojně používaný pro zápis z porad a schůzí byl těsnopis. Ten maminka uměla dobře. Dnes je i tato dovednost muzeálním kouskem.
Takže historie Dubnice není příliš stará?
Viera: To by ses divil, První písemná zmínka o Dubnici pochází z roku 1193 a první kostel zmíněný v listině ostřihomské kapituly je z roku 1276. Od roku 1635 byla rodinným sídlem trenčianských županů a také letním sídlem rodu Ilešházi. Někdy od roku 1742 se už píše poutní tradice, kdy lidé přicházeli s prosbami k Dubnické madoně s dítětem.
Pověz nám, bylo něco ve vaší původní rodině, o čem sis řekla, takhle bych ráda aby to fungovalo i v mé rodině, až se vdám.
Viera: Nevím co na to říci. Asi všechno, všechno aby fungovalo tak jako v rodině mého dětství. A hlavně abychom se měli všichni tak rádi. Tak jako s našima, potom to všechno co přijde, nějak lépe překonáš a když ti je ouvej, tak máš za kým jít. Musím si taky zpětně na rodiče vzpomenout, jak pěkné a svobodné dětství. nám s bratem dopřáli. Klidně nás pustili koupat se do Váhu, pálit noční ohně a nehysterčili, že se nám něco stane.
Můžu vzpomenout i na to, jak se u nás dodržovali běžné tradice. Na vánoce a velikonoce musela být rodina pohromadě. A vždycky před svátky se prováděl generální úklid, aby to všechno bylo pěkný. Před vánocemi se drhly parkety. Vzal se benzín s terpentýnem, smrděl z toho celý byt. Potom se to pastovalo, aby se to pěkně lesklo, prostě všechno se muselo vygruntovat.
No vidíš, to si taky pamatuju, akorát my ty parkety drhli drátkama. Ze současné doby si nic takového nepamatuji, přeci nebudeme drátkovat plovoucí podlahy.
Viera: No jo, ty tenkrát nebyly, všechny koberce se musely vydolovat a řádně vyklepat.
Jo a taky ráda vzpomínám, jak jsme vyráběli čokoládové ozdoby na stromeček z baby pudinku. Maminka vždycky v kastrólu rozpustila ztužený tuk s cukrem, do toho zamíchala baby pudink a vznikla ti taková hrubá čokoládová hmota. Potom jsme vzali formičky na cukroví. Různý rohlíčky, motýly, podkovičky a vůbec co se na to hodilo. Museli jsme si nastříhat bavlnky, aby to bylo za co pověsit. Ty bavlnky se daly do té čokolády, ještě než ztuhla. Někdy se nám, ale některý kousek rozlomil, to jsme měli radost, protože jsme ho hned snědli. Přeci to nebudeme věšet na stromeček polámané. Čokolády jsem obalovali do barevných staniolů, seděli jsme u stolu a povídali si o tom, jak to tenkrát bylo, radovali jsme se, že teď jsme spolu a je nám dobře. Maminka vyprávěla a její vyprávění bylo, jako když dostaneš krásnou vánoční figurku, zabalenou do staniolu a ty ji pomalu rozbaluješ a jsi zvědavý, jak bude vypadat, až ji rozbalíš. Když maminka dovyprávěla, bylo to jako bys tu dobrou figurku právě ochutnal.
Bylo něco na tom druhém pólu, o čem sis řekla tak tohohle se musím, až budu mít svoji rodinu, vyvarovat.
Viera: Ani tady ti neumím nic konkrétního říci. Snad jenom, že bych si nepřála zažít válku, kterou lidi tam u nás tenkrát prožít museli, ale toho se nemůžeš ty sám vyvarovat, to je bohužel mimo naše schopnosti.
A co druhý hořák přátelé. Povedlo se ti přivézt z tvých mladších let, nebo nalézt pro svůj život nějaké nové kamarádky, či kamarády, s kterými je ti dobře, a které by tě podržely, kdyby ti dobře nebylo?
Viera: To se mně naštěstí povedlo. Nevím, jestli jsem si našla já je, nebo oni mě, asi to bylo vzájemné. Dokud jsme byli mladší, tak za námi občas ze Slovenska do Trutnova přijeli. S moji nejlepší kamarádkou se znám od druhé třídy, seděly jsme v jedné lavici spolu až do maturity. Zajímavý je, že život to někdy zamotá tak, že se jen divíš, jak to rozmotal. Mě totiž přesunuli ve druhé třídě do jiné druhé třídy a posadili mě místo jiné holky do lavice k jiný holce. A holka, která tam dříve seděla, šla do třídy místo mě, odkud jsem přišla. Ten manévr byl jenom z toho důvodu, že bylo tenkrát hodně dětí, a tak někdo chodil na dopoledne a někdo na odpolední vyučování. Aby rodiče, kteří měli ve škole více dětí, nemuseli řešit ještě jejich různé směnování, tak se to udělalo tak, aby sourozenci chodili na stejné směny. Jenomže ta holka, ke které jsem si přisedla, to cítila jako velkou křivdu, protože jsem ji ukradla tu nejlepší kamarádku, která vedle ní původně seděla. Dlouho na mě zahlížela a neměla mě za to ráda, ale potom se to změnilo a dodnes je to moje nejlepší kamarádka. Však jsme šly spolu i na gymnásium a taky za družičky na našich svatbách.
Na tom gymplu jsme měli dobrou třídu, sice jenom sedm kluků, ale ta velká strojařská fabrika vedle měla svůj učňák a tam bylo spousta kluků. A nejlepší na tom bylo, že tam byl folklorní soubor. My jsme byly takový čtyřlístek holek ve třídě. Zpívaly jsme a uměly jsme se i trochu hejbat. Protože jsme byly čtyři, tak jsme měly společně dost odvahy a šly jsme na zkoušku toho sboru a oni nás vzali.