Povídání s Evou Slaninovou o tom co máme rádi
prosinec 2017
Ahoj Evo, vítáme tě znovu v kavárně. Nedávno jsme vydali knížku našich předešlých rozhovorů, kterou jsme nazvali Chorea Corcontica sobě I. Slíbili jsme si, že v našem povídání budeme pokračovat, protože nás to baví a protože jsme si ještě nepovídali se všemi členy našeho sboru a myslíme, že by byla velká škoda, kdyby nám o sobě naši zpěváci
něco nepověděli. Začínáme tedy povídání, do nové knihy, pojďme tedy o sobě znovu něco prozradit a pojďme se znovu navzájem poslouchat. Říkali jsme si ale, že nové povídání nemůžeme začít jinak, než povídáním s tebou. Díval jsem se, kdy jsme takto seděli spolu posledně, a zjistil jsem, že od našeho společného setkání zde už uplynulo téměř pět let.
Václav Cílek jednou řekl: „Něco se stalo s časem.“ Nemáš také ten pocit, že se s časem něco stalo? Že nějak rychleji utíká?
Eva: Je pravda, že se mi taky nezdá, že by to bylo tak dlouho, kdy jsme seděli společně v cukrárně Eduška a mlsali a povídali…
Ani jsem se nezeptal a rovnou ti nalévám kávu, mohu? Nebo raději čaj? Ten tu také máme.
Když jsme u té kávy, vybavila se mi vzpomínka, jak si naše maminka v neděli odpoledne uvařila kafe a potom na gramofon položila velkou dlouhohrající desku, tenkrát ještě žádnou LP desku, ale tu na sedmdesát osm otáček a poslouchala hudbu. Vybavuješ si také nějaký váš gramofon, nebo magnetofon z dětství?
Eva: Prosila bych kávu, bez mléka a s cukrem, děkuji, tu mám moc ráda.
Magnetofon jsme nevlastnili, ale náš strýček ano. A jednou nás přišel nahrávat na ten jeho. Já i Jana jsme tam hráli na klavír – ještě teď si pamatuji tu skladbu, jmenovala se Kmotr Vávra, a když ji nyní s mými žáky hraju, tak si na to vždy vzpomenu. Náš tatínek si tam na té nahrávce zazpíval píseň „Včera neděle byla“ a jako naschvál zapomněl text. V té době jsme si ten magnetofonový pásek občas slavnostně přehráli, ale později se kamsi ztratil, takže to zůstalo uchováno jen v mé paměti. No a gramofon nás provázel celým dětstvím.
Náš tatínek měl obrovskou sbírku desek, hlavně ale vážnou muziku. Náš byt byl zařízený poměrně skromně, ale gramofon byl vždy nej, na něm a na deskách se nešetřilo. Když jsme už byly se sestrou starší, chtěly jsme mít také své desky – ty „moderní“. Ale bohužel, to už z pohledu tatínka bylo škoda peněz! Vlastnily jsme tedy jen několik málo kousků – například Neckářovu Lékořici,
Na jednom vystoupení u nás ve škole jednou vypnuli proud. Dali jsme tam rychle nahonem sehnané svíčky a účinkující hráli skoro potmě. Děti ani neměly tolik trému, protože nebyly tak vidět. To byl pro ně silný zážitek, stejně tak pro rodiče!
Teď se trochu vrátíme k létu.Musíme říci, že si
synovi Bohoušovi jako dárek k promoci, dokonce se na to banjo skládala větší část blízkých příbuzných, protože není zrovna levné. On totiž hraje na kytaru a banjo se mu vždycky líbilo, ( např. si zkoušel udělat banjo ze starší kytary), tak jsme mu chtěli udělat radost. A on po čase zjistil, že to není tak jednoduché na něj hrát, jak si původně myslel, nebo na to hraní už neměl tolik času. A milé banjo zůstalo aspoň nejméně rok opuštěné…Tak jsem si řekla, že to zkusím. A ještě mě vyprovokoval Bohouš
Offline Website Creator